O studiju i fakultetu

Filozofski fakultet

Sve informacije o FFZG-u možeš pronaći na njegovim mrežnim stranicama, dok ćemo u nastavku izdvojiti sadržaje koji bi ti mogli biti korisni u prvim tjednima/mjesecima studiranja.
Iako FFZG sa svojim hodnicima i međukatovima možda pomalo podsjeća na Hogwarts, pomoću ove interaktivne karte uvijek ćeš naći ono što tražiš (možda ne baš uvijek, ali većinu vremena da). Popis svih odsjeka kao i njihove web stranice možeš naći ovdje, a ako ti zatreba netko iz Studentske službe, uputi se ovdje. U prilozima ćeš naći i kartu okolice FFZG-a sa sadržajima koji ti mogu biti od akademske, ali i društvene koristi. Studentski pravobranitelj FFZG-a može ti pomoći ako imaš pitanja o svojim studentskim pravima ili ako dođe do njihova kršenja. Također, na razini Fakulteta djeluje Savjetovalište za studente gdje možeš potražiti savjet kako najbolje učiti ili se uključiti u neku od grupa ili radionica. Preporučamo ti da proučiš mrežne stranice Fakulteta i svojih odsjeka jer ćeš u većini slučajeva odgovore na pitanja i nedoumice naći tamo.
Na stranicama Fakulteta možeš naći i odgovore na najčešća pitanja.

 

Odsjek za anglistiku

Odsjek za anglistiku započeo je s radom 1934. godine te se njegova djelatnosti odvija na četiri katedre: Katedra za engleski jezik, Katedra za englesku književnosti, Katedra za amerikanistiku te Katedra za metodiku engleskoga jezika. Uz navedene katedre djeluje i Katedra za skandinavistiku.
Više informacija o Odsjeku zajedno s kontakt podacima nastavnika, obavijestima za studente i sl. potraži na mrežnim stranicama Odsjeka.

 

Klub studenata anglistike X.a

Djelujemo od 2000. godine te smo kroz dugi niz godina organizirali razne aktivnosti: od studentskih tuluma, preko projekata mentorstva i međunarodnih studentskih konferencija pa sve do organiziranja zanimljivih predavanja i radionica.
Više o nama možeš saznati na našim mrežnim, IG, TW i FB stranicama gdje možeš također naći više korisnih (-ish) sadržaja.

 

Studij anglistike – preddiplomska razina

Shemu studija, tzv. hodogram, s brojem ECTS bodova, trajanjem i uvjetima za upis pojedinog kolegija možeš pronaći u prilozima. Preddiplomski studij anglistike traje 6 semestara, nosi 90 ECTS bodova i njegovim završetkom stječe se akademski naziv sveučilišni prvostupnik engleskog jezika i književnosti.
Upis na svaki sljedeći kolegij na neki je način uvjetovan kolegijem iz iste skupine iz prethodnog semestra. Primjerice, CEL 2 možeš upisati u ljetnom semestru ako si odslušao, a nisi nužno položio CEL 1, no ispitu iz CEL-a 2 možeš pristupiti tek nakon što položiš CEL 1. Za upis na Sintaksu engleskog jezika I – vrste riječi moraš imati položen Uvod u lingvistički studij engleskog jezika.
Novost na preddiplomskom studiju anglistike je ta da je od akademske godine 2015./16. Uvod u studij engleske književnosti podijeljen na dva zasebna kolegija. Uvod u studij engleske književnosti II možeš upisati ako si odslušao Uvod u studij engleske književnosti I. Položena oba Uvoda u studij engleske književnosti uvjet su za upis književnih kolegija u kasnijim semestrima.

Prouči hodogram koji se nalazi na stranicama Odsjeka za više informacija.

 

Upisi

Upisi godine, odnosno semestra, vrše se na dvije razine.
S jedne strane, moraš upisati kolegije u Studomat. Prati mrežne stranice Fakultete i Odsjeka za obavijesti kada će upisi biti otvoreni. No, prije nego li kreneš s ostatkom FFZG-a u pohod na Studomat na dan kada se otvore upisi, provjeri već sada stanje na Studomatu. Ulogiraj se s dobivenim podacima i provjeri imaš li već upisane obavezne kolegije. U prvom semestru preddiplomskog studija anglistike svi kolegiji (CEL 1, Uvod u lingvistiku, Uvod u književnost 1) su obavezni i već bi sada mogli biti upisani u Studomat. Provjerit ćeš tako da u desnom stupcu klikneš na „Podaci o studentu“ i zatim na „Status predmeta“. Ako su svi obavezni kolegiji već upisani, tada ćeš morati upisati samo izborne kojih na anglistici na prvoj godini nema.
Unaprijed mali savjet, može doći do gužve na Studomatu na dan kada se otvore upisi, velike gužve, pa će možda trebati nekoliko minuta ili čak i sati da uđeš u sustav i uspiješ upisati kolegije koje želiš. Anglistika je, kao što smo već napisali, studij koji je koncipiran tako da se ne moraš, barem na prvoj godini, nadmetati da upišeš određen izborni kolegij jer su svi kolegiji koji će biti ponuđeni na Studomatu s anglistike biti obavezni i zatvorenog tipa što znači da ih nitko osim anglista ne može upisati. Ovo vrijedi samo za anglistiku, provjeri kako stvari stoje na tvojoj drugoj studijskoj grupi. Kako je biti u Igrama gladi, osjetit ćeš prije početka trećeg semestra kada ćeš birati književne kolegije. No, trebat ćeš upisati TZK (ako ga već sada nemaš upisanog u Studomatu), ali za njega nema upisnih kvota pa nema brige da ga nećeš stići upisati. Detaljne upute o upisu u TZK grupe nalaze se u nastavku vodiča.
S druge strane, semestar moraš upisati i u referadi. Donosiš indeks na pečatiranje i nakon što upišeš sve željene kolegije na Studomatu, u referadi ćeš podići naljepnicu s popisom kolegija za indeks.
Prije početka nastave bit će organizirana dva sastanka brucoša. Prvi će biti za sve brucoše (na razini fakulteta) te će na njemu biti predstavljeni djelatnici Fakulteta i pročelnici katedri te će ti biti dane neke opće informacije o radu Fakulteta. Najvjerojatnije ćete biti podijeljeni u dvije skupine na temelju studijskih grupa, ali potrebno je prisustvovati sastanku samo jedne grupe (osim ako ne želiš slušati o istim stvarima dva puta). Sastanak će se (najvjerojatnije) održati u dvorani D7 koja se nalazi tik uz Studentsku službu (referadu). Drugi sastanak bit će održan na razini Odsjeka. Predstavit će vam se nastavnici i ostali djelatnici Odsjeka te ćeš na tom sastanku birati, tj. upisivati se u grupe za CEL i književnost. Ovo podrazumijeva da si proučio i pripremio svoj raspored predavanja. Savjetujemo ti da imaš jednu ili dvije grupe za CEL i književnost u rezervi, za svaki slučaj.

Sve informacije, uključujući lokacije i termine sastanaka, bit će pravovremeno objavljene na stranicama FFZG-a i Odsjeka.

 

Raspored nastave

CEL i Uvod u studij engleske književnosti 1 će se realizirati u manjim grupama, što znači da ćeš imati više termina grupa između kojih možeš odabrati onu koja ti najviše odgovara u raspored. Upisuješ jednu grupu, tj. termin, za CEL i jednu za Uvod u književnost I. Ako upisuješ grupu 1 iz CEL-a, ne moraš odabrati grupu 1 i iz Uvoda u književnost I. Ovo su dva odvojena kolegija, grupe iz CEL-a nemaju veze s grupama iz književnosti. Možeš ih kombinirati kako te volja. Također, u ljetnom semestru pri upisu u CEL 2 i Uvod u književnost 2 ne moraš odabrati iste profesore kod kojih si slušao CEL 1 i Uvod u književnost 1.
Raspored nastave za kolegije na anglistici možeš provjeriti na stranicama Odsjeka. Raspored nastave za sve kolegije na Fakultetu možeš naći na stranicama Fakulteta. Raspored na stranicama Odsjeka za anglistiku češće se ažurira od rasporeda na stranicama Fakulteta. Prati oba za eventualne promjene. Nažalost, može doći do toga da se raspored na razini fakulteta konačno „stabilizira“ tek tjedan ili dva nakon početka semestra. Ovo je neizbježno zbog velikog broja kolegija te ograničenog prostora na Fakultetu.

 

Kolizije

Može se dogoditi da se ne uspiješ upisati u željenu grupu ili završiš u grupi zbog koje imaš koliziju na drugoj studijskoj grupi. Ili jednostavno dođe do kolizija obaveznih kolegija na anglistici i obaveznih kolegija na tvojoj drugoj studijskoj grupi.
Kolizije su dio tradicije FFZG-a. Više su pravilo, nego iznimka.
U tom slučaju pokušaj se zamijeniti s nekim od kolega za drugi termin grupe ili, ako je to moguće, zamijeni se za drugi termin kolegija s druge studijske grupe. Iako je malo vjerojatno, može doći do kolizije koju nažalost ni na koji način ne možeš izbjeći. U tom slučaju primjenjuje se „hijerarhija prioriteta vrsta kolegija“: jezične vježbe > seminari > predavanja. U tom slučaju moraš imati 50% dolazaka na oba kolegija s kojima imaš koliziju. Uvijek možeš zamoliti profesore da ti izađu u susret i zajednički možete pronaći neko rješenje.
Potvrdu o koliziji ćeš podići u tajništvu Odsjeka za anglistiku te ju dati profesoru da potpiše. Provjeri kakav je postupak za izdavanje potvrda o kolizijama na tvom drugom odsjeku.
U prilozima možeš pronaći Pravilnik o studiranju na FFZG-u koji detaljnije ilustrira situacije s kolizijama. Alternativno, možeš se konzultirati sa svojim big siblingom koji ti može prenijeti svoja iskustva o „obvezatnosti“ dolaženja na predavanja iz određenog kolegija. ☺

 

CEL (ilitiga Suvremeni engleski jezik)

Nastava ovog notornog kolegija realizirana je u manjim grupama po dvije sesije od po dva školska sata tjedno. Kao i na svim kolegijima imaš pravo maksimalno izostati tri puta, a za veći broj izostanaka moraš imati vrlo dobar razlog. Previše izostanaka će ti onemogućiti izlazak na ispit, a ako si obratio pozornost na hodogram, ako ne možeš izaći na ispit iz CEL-a znači da ne možeš očistiti godinu, a kako je CEL, kao i ostale jezične vježbe na anglistici, upisno povezan, gubiš minimalno godinu dana studiranja. Ukoliko ne položiš usmeni ispit do kraja ispitnog roka, moraš ponovno izaći na pismeni ispit u sljedećem redovnom roku.
Na CEL-u ćeš naučiti kako samostalno i kontinuirano raditi na razvijanju visokog stupnja sposobnosti razumijevanja, te sposobnosti pismenog i usmenog izražavanja na engleskome jeziku. Također, cilj je naučiti koristiti različite priručnike, prvenstveno rječnike i gramatike, što je nužno za samostalan rad na tekstu i preduvjet je za praćenje ostalih kolegija. Bez obzira što si možda čuo o pojedinom lektoru, svatko je od njih stručnjak za engleski jezik i bez obzira kojeg lektora ili lektoricu odabrao, bit ćeš u dobrim rukama. ☺

Na konačnu ocjenu iz CEL-a utječe nekoliko elemenata vrednovanja:
▪ redovno pohađanje i aktivno sudjelovanje na nastavi
▪ tutorial – individualna nastava za koju moraš pročitati jedno djelo, pripremiti vokabular koji ćeš odgovarati te pripremiti sažetak djela
▪ pismeni ispit – ako si ispunio predviđene obveze (redovno pohađanje, zadaće, testovi, tutorial), pristupaš pismenom ispitu
▪ usmeni ispit – nakon položenog pismenog ispita pristupaš usmenom ispitu nakon kojeg, ako ga prođeš, lektor utvrđuje konačnu ocjenu
Više informacija o tome kako izgleda nastava, tutoriali te kako je koncipiran ispit dobit ćeš na prvom satu CEL-a, a uvijek se možeš obratiti i svom big siblingu.

 

Strani jezik za akademske potrebe

Jedan strani jezik za akademske potrebe upisuju studenti preddiplomskog studija koji u svom studijskom programu imaju Strani jezik za akademske potrebe (većina nefiloloških grupa i pojedine filološke grupe). Ako student dvopredmetnog studija u oba studijska programa ima strani jezik, onda upisuje obvezatno jedan Strani jezik za akademske potrebe, a na drugoj studijskoj grupi bodove prikuplja upisivanjem zamjenskog kolegija iz fakultetske ponude (to može biti i drugi Strani jezik za akademske potrebe, ali kao izborni kolegij).
Dobra vijest je da u studijskom programu anglistike nije predviđen Strani jezik za akademske potrebe, dok je ona loša da u slučaju da tvoja druga studijska grupa ima u svom programu predviđen Strani jezik za akademske potrebe, zato jer studiraš anglistiku, nećeš moći odabrati engleski, već neki drugi strani jezik.
Strani jezik za akademske potrebe upisuješ na prvom satu tekuće akademske godine ili tijekom Orijentacijskog tjedna gdje ćeš se zabilježiti na štandu/predavanju Centra za strane jezike, prema rasporedu koji je objavljen na oglasnoj ploči i web stranici Centra za strane jezike. Kolegij je potrebno upisati i u Studomatu. Broj 1 u nazivu kolegija označava prvi semestar slušanja kolegija, bez obzira o kojoj godini učenja je riječ.

Je li studijskim programom tvoje druge studijske grupe predviđen Strani jezik za akademske potrebe provjeri na mrežnim stranicama Fakulteta i Odsjeka tvoje druge studijske grupe ili u ECTS Informacijskom paketu (theta).
Strani jezik za akademske potrebe izvodi se dvosemestralno kroz dva zasebna kolegija. U prvom, zimskom semestru, na kraju semestra polažeš ispit koji nije brojčano ocijenjen, već je važno da ga položiš. U drugom, ljetnom semestru, na kraju semestra polažeš ispit iz kojeg dobivaš brojčanu ocjenu. Kolegij je potrebno upisati i u zimskom i u ljetnom semestru u Studomat. Oba kolegija nose po 2 ECTS boda, te na kraju stječeš sveukupno 4 ECTS boda. Za više informacija posjeti službene stranice Centra za strane jezike Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ili se možeš obratiti svom big siblingu.

 

TZK

Tjelesna i zdravstvena kultura obavezan je kolegij za sve studente na prve dvije godine preddiplomskog studija. Nastava se izvodi putem vježbi tijekom sva četiri semestra (TZK 1, TZK 2 TZK 3 i TZK 4) u fondu od 30 sati semestralno.
U nastavu TZK-a se ne možeš uključiti na 3. godini studija!
Velik dio sportskih aktivnosti odvija se u sportskoj dvorani „Martinovka“ pored FER-a.
Izbor aktivnosti i raspored njihova održavanja možeš provjeriti na mrežnim stranicama Katedre za tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Postoji zaista veliki izbor aktivnosti te smo sigurni da ćeš sigurno naći nešto za sebe ovisno o tvom rasporedu i interesima. Potrebno je prema rasporedu odabrati kineziološki aktivnost koju želiš pohađati. Odabir kineziološke aktivnosti ovisi o tvom interesu i mogućnostima, dok predznanje nije potrebno. Možeš odabrati osnovnu redovnu aktivnost iz A-programa ili pak fakultativnu interesnu iz B-programa uz novčanu participaciju. Pripazi, grupe su brojčano ograničene, ovisno o specifičnosti kineziološke aktivnosti.
Prijava na odabranu aktivnost se vrši isključivo elektronskim putem.

Kada se prijavljuješ odaberi samo jednu aktivnost, tj. sport koji želiš jednom tjedno pohađati, a da nije u koliziji s tvojim rasporedom sati studija na fakultetu.
Prati mrežne stranice Katedre gdje će biti objavljene informacije o tome kada započinje praktični dio nastave. Prema rasporedu i mjestu održavanja, dođi sa sportskom opremom (s obzirom na sport – trenirka, kratke hlače, tajice, T-shirt, tenisice) na prvi sat. Na svaki sat obavezno ponesi iksicu jer se ona koristi za evidenciju dolazaka. Kineziološku aktivnost koju odabereš pohađaš cijeli semestar. Promjena aktivnosti moguća je u sljedećem semestru, a tijekom semestra, isključivo u dogovoru s predmetnim nastavnikom. Dolasci u termine ostalim nositeljima neće se priznavati. Po završetku semestra nema nadoknada! Pazi na dolaske jer ako ne skupiš dovoljan broj dolazaka tijekom semestra trebat ćeš ponovno upisati taj semestar kolegija TZK!
Potpis se dobiva na kraju semestra nakon što dobiješ naljepnicu u indeks. Iz TZK-a nećeš dobiti brojčanu ocjenu, već samo potpis o redovitosti pohađanja nastave i izvršenju obaveza na kraju svakog semestra. Da bi dobio potpis trebaš imati 80% dolazaka od 15 tjedana u semestru, znači minimalno 12 dolazaka!
Ako imaš pitanja o prijepisu ocjena ili prilagodbi nastavnih obveza po sportskoj ili zdravstvenoj osnovi, uputi se ovdje.

 

Sistematski pregled

Za upis na drugu godinu preddiplomskog studija morat ćeš obaviti sistematski pregled kod liječnice nadležne za Filozofski fakultet. Kako izgleda sistematski pregled možeš pročitati ovdje. Sve informacije ćeš dobiti na vrijeme, samo prati obavijesti na mrežnim stranicama Fakulteta.
U slučaju bolesti javljaš se svojem liječniku, a naravno, u slučaju potrebe za hitnom intervencijom – Hitnoj pomoći. Dodatne upute možeš pronaći ovdje, a više informacija možeš potražiti u Info centru ili Studentskoj službi.

 

Menza

U veljači 2019. godine, FFZG konačno je dobio i vlastitu menzu, na katu -1. Radno vrijeme joj je od 8.00 do 15.30 (pauza 10.00-11.00).

 

Ispiti i Studomat

Pomoću ove aplikacije upisivat ćeš godinu, semestar i kolegije, prijavljivati i odjavljivati ispite, kontrolirati razinu prehrane, provjeravati novčane obveze prema Fakultetu i još mnogo drugih stvari.
Mali heads-up: pripremi se na dugogodišnji love-hate odnos sa Studomatom. ☺
Kolegiji se u pravilu polažu preko ispita, ali neke možeš kolokvirati. Što to znači? Nastavno gradivo koje se inače provjerava na ispitu dijeli se na manje cjeline te se postepeno provjerava putem kolokvija. Konačna ocjena je u većini slučajeva prosječna ocjena svih kolokvija ili u nekim slučajevima sakupljaš bodove na kolokvijima te je tada konačna ocjena uvjetovana ukupnim brojem sakupljenih bodova. Na anglistici, provjera znanja putem kolokvija tipična je za književne kolegije. Na književnim kolegijima gradivo ćeš polagati kroz dva kolokvija te će u konačnu ocjenu, osim ocjena iz kolokvija, ući i ocjena iz seminarskog rada te u nekim slučajevima i aktivnost na nastavi i dodatne zadaće.
Ako kolokviraš neki kolegij, možeš prihvatiti ocjenu i u tom slučaju ne izlaziš na ispit. Ako padneš neki od kolokvija ili nisi zadovoljan ponuđenom konačnom ocjenom, izlaziš na ispit. U nekim slučajevima moguće je „ispraviti“ kolokvij, ali to ovisi o profesoru. Bez obzira jesi li neki kolegij kolokvirao ili položio preko ispita, moraš prijaviti ispitni rok u Studomat kako bi ti ocjena mogla biti evidentirana.

Ocjena se evidentira u Studomat kao i u indeks. Nakon što ti profesor upiše ocjenu u indeks i da potpis, možeš očekivati da će ti ocjenu u Studomat unijeti ubrzo nakon toga. Kolegije u indeks ne upisuješ ručno, već će na mrežnim stranicama biti obavijest o tome kada možeš doći po naljepnicu u referadu. Ispitni rokovi bit će objavljeni na mrežnim stranicama Odsjeka, a možeš ih provjeriti i na Studomatu: Ispiti > Pregled ispitnih rokova. Ne brini ako još nema rokova na popisu u Studomatu, postepeno će se dodavati tijekom semestra.
Pripazi na rokove prijave i odjave ispita jer nakon što oni isteknu nećeš moći naknadno prijaviti, tj. odjaviti ispite. Ne možeš pristupiti ispitu ako ga nisi prethodno prijavio na Studomatu, a ako zaboraviš odjaviti ispit na koji si ipak odlučio ne izaći, potrošio si jedan ispitni rok. Sveukupno možeš izaći 8 puta na ispit, maksimalno 4 puta u istoj akademskoj godini. Ako ni nakon 8. puta ne položiš kolegij gubiš pravo studiranja studijskog smjera na razini Sveučilišta.
Više o studiranju na FFZG-u možeš naći u Pravilniku o studiranju koji se nalazi među prilozima.

 

Troškovi studija

Studenti koji su u prethodnoj akademskoj godini iz položenih ispita ostvarili 55 ECTS bodova i više oslobođeni su plaćanja participacije. Studenti koji su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili između 30 bodova (uključivo) i 54 (uključivo) ECTS bodova obvezni su participirati u troškovima studija na način da se visina participacije obračunava kao razlika između 60 i broja položenih bodova pomnoženih s propisanom cijenom jednog boda po ECTS-u (120 kn) i visine maksimalne participacije (7200 kn). Studenti koji su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili manje od 30 ECTS bodova plaćaju maksimalni iznos participacije u iznosu od 7200 kuna.
Studentima prve godine preddiplomskog studija anglistike Ministarstvo u potpunosti pokriva troškove studiranja. No, pripazi ako i koliko ECTS bodova prenosiš pri upisi u drugu godinu!
Detaljnije upute nalaze se u Pravilniku o studiranje na FFZG-u.

 

Studij anglistike – diplomska razina

Anglistika je na preddiplomskoj razini koncipirana kao dvopredmetni studij, što znači da moraš završiti i preddiplomski studij anglistike i preddiplomski studij tvoje druge studijske grupe kako bi mogao upisati diplomski studij. Nema „parcijale“. Poseban slučaj je kombinacija studijskih grupa 3 (godine preddiplomskog) + 2 (godine diplomskog) i 4 (godine preddiplomskog) + 1 (godina diplomskog). Više o tome ovdje.
Odsjek za anglistiku nudi 4 diplomska studija iz područja anglistike (studij kulturološko-književnog smjera engleske ili američke književnosti, studij lingvistike, studij prevoditeljstva i nastavnički smjer). Svi studiji traju 4 semestra i studiraju se kao jednopredmetni ili dvopredmetni studij, osim nastavničkom smjera koji se studira samo kao dvopredmetni studij. Za upis na studij potreban je završeni preddiplomski studij anglistike te ispunjavanje ostalih uvjeta koje propiše Odsjek ili Fakultet. Studenti se pri odabiru diplomskog smjera rangiraju prema prosjeku ocjena gdje studenti s višim prosjekom biraju prvi.
Završetkom diplomskog studija stječeš naziv magistar engleskog jezika i književnosti (smjer engleska književnost i kultura, smjer američka književnost i kultura, smjer lingvistika, smjer prevoditeljstvo ili nastavnički smjer).

 

Office 365

Studiranjem na FFZG-u imaš besplatan pristup Microsoftovom paketu Office 365 Education Plus. Ovaj paket ti omogućava da instaliraš sve programe Microsoft Office paketa kao što su Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Publisher i Access na čak 5 računala. Osim alata koji će ti pomoći pri pisanju seminara ili izradi prezentacija, ovaj paket dolazi s 1 TB prostora za pohranu na servisu OneDrive. Sve što ti treba je e-mail adresu koju si dobio od Fakulteta, dok paket možeš koristiti neograničeno dok god studiraš na FFZG-u ili dok se iz njega ne ispišeš.
Više informacija potraži na Officeovoj stranici na stranicama fakulteta.

 

FFZG Wi-Fi

Bežičnoj mreži FFZG-a možeš pristupiti Windows, Android, iOS, Mac OSX, ChromeOS uređajima, a sve što ti treba su tvoji AAI@EduHr podaci (FFZG e-mail adresa i lozinka). Više informacija zajedno s detaljnim uputama naći ćeš na stranicama Službe za informatiku.

 

Oglasna ploča

Primarni izvor informacija vezanih uz studij anglistike, uz Omegu i potencijalne mailing liste određenih profesora, bit će oglasna ploča. Iako možda postoje pojedinci koji će iste sekunde podijeliti na Facebook grupi svaku obavijest s Oglasne ploče, što će možda dovesti do toga da dobiješ obavijest na Facebooku svakih 10 minuta zbog čega ćeš možda isključiti obavijesti i zapravo propustiti neku bitnu informaciju, postoji lakši način da saznaš bitne informacije na vrijeme. Ako koristiš Google Chrome, preporučujemo ti da instaliraš proširenje RSS Feed Reader koje će periodično provjeravati je li objavljena nova obavijest na oglasnoj ploči. Samo otvori Oglasnu ploču na mrežnim stranicama Odsjeka te ju dodaj klikom na ikonu proširenja koja se nalazi kraj adresne trake. Možeš mirno surfati dok će te proširenje obavijestiti ima li nešto novog. Slične aplikacije dostupne su i za mobilne uređaje, primjerice feedly (linkovi do mobilnih aplikacija nalaze se na dnu stranice).

 

Mailing liste

Informacije o aktivnostima na Fakultetu možeš primati i putem FFZG mailing liste. Kao brucoši, svi su automatski prijavljeni na listu student-svima sa svim dodatnim informacijama o Fakultetu (predavanja, koncerti, stipendije i sl.). Sa te mailing liste, ako želiš, možeš se odjaviti kroz postavke na FFZG-ovom webmail servisu.

 

FFZG knjižnica

Knjižnica Filozofskog fakulteta druga je po veličini knjižnica u Zagrebu, odmah nakon Nacionalne i sveučilišne knjižnice, te najveća sveučilišna knjižnica u Hrvatskoj sa svojim fondom od nešto više od 600 000 svezaka. Članstvo u Knjižnici se aktivira upisom u knjižničnu bazu podataka za što je potreban AAI@EduHr korisnički račun. Upis se može obaviti na informacijskim pultovima na svim katovima Knjižnice u radno vrijeme (pon-pet: 8-20, sub: 9-14). Prilikom upisa knjižničar će evidentirati tvoju adresu i ostale kontakt podatke. AAI@EduHr korisnički račun trebao si dobiti prilikom upisa na FFZG, a ako nisi ili si slučajno zaboravio lozinku, obrati se Službi za informatiku.
Sva građa koja u katalogu ima status “dostupno/available” se može slobodno posuđivati bez obzira na to gdje se nalazi, u Zatvorenom spremištu ili na katovima Knjižnice. Više o korištenju i posudbi građe možeš pročitati ovdje. U slučaju da trebaš pregledati i čitati sve brojeve (jednog ili nekoliko) naslova časopisa, slobodno ih naruči na bilo kojem od info-pultova Knjižnice.
U knjižnici možeš koristiti stolna računala koja se već tamo i nalaze ili možeš ponijeti sa sobom svoje prijenosno računalo.
Za prijavu na računala koja se nalaze u Knjižnici bit će ti potrebni tvoji AAI@EduHr korisnički podaci. Na računala u prizemlju mogu se prijaviti (ulogirati) svi korisnici koji posjeduju AAI@EduHr elektronički identitet izdan na Sveučilištu u Zagrebu, dok se na računala na katovima mogu prijaviti samo korisnici koji posjeduju AAI@EduHr identitet koji je izdao FFZG. Nakon završetka rada na računalu moraš se odjaviti (log out)! U suprotnom, korisnik koji dolazi nakon tebe, ima pristup tvojim privatnim podacima! Pritisni ctrl+alt+del na tipkovnici za prikaz prozora s mogućnostima i odaberi Log off. Ako ne možeš kliknuti na gumb Log off, pritisni +R, upiši logoff i zatim pritisni Enter. Svi podaci koje si tijekom rada spremio na disk računala, nestat će nakon što se odjaviš. Ako su ti potrebni, spremi ih na USB ili CD/DVD. Računalo će te automatski odjaviti nakon 30 minuta neaktivnosti.
S prijenosnog računala internetu možeš pristupiti putem bežične mreže. Za spajanje na bežičnu mrežu FFZG-a potrebni su AAI@EduHr korisnički podaci izdani na Filozofskom fakultetu. Upute za spajanje na bežičnu mrežu, kao i potrebni programi nalaze se na stranicama Službe za informatiku. Na svakom radnom mjestu u čitaonicama koje nije opremljeno stolnim računalom, nalaze se strujni i mrežni priključci za prijenosna računala. Nažalost, mrežni priključci za sada ne rade.
Građa iz knjižnice može se posuditi na 2 tjedna, ali se može produžiti do maksimalno 6 tjedana i to na informacijskom pultu, ali i preko web sučelja. Bez brige, nema zakasnine ☺

 

E-građani

Sustav e-Građani je projekt Vlade Republike Hrvatske pokrenut s ciljem modernizacije, pojednostavljenja i ubrzanja komunikacije građana i javne uprave te povećanja transparentnosti javnog sektora u pružanju javnih usluga.
Kao akademska građevina možeš pristupiti sustavu e-Građani pomoću svojih AAI@EduHr korisničkih podataka. Otvori mrežne stranice sustava e-Građani, klikni na “Prijavite se” u gornjem desnom kutu, na sljedećem zaslonu klikni na “Dozvoli”, na sljedećem zaslonu klikni na “Prijava” kraj AAI@EduHr znaka, otvorit će se prozor u koji ćeš unijeti svoje AAI@EduHr podatke i kliknuti na “Prijavi se”. Otvorit će se tvoj osobni korisnički pretinac. Više informacija možeš pronaći na stranicama sustava e-Građani, ali zasad ćemo izdvojiti kako kroz ovaj sustav možeš dobiti i isprintati potvrdu o prebivalištu (potrebno za podizanje razine prava prehrane, a i možeš izbjeći odlazak i gužvu u policijskoj postaji), potvrdu o statusu redovnog studenta (potrebno kod prijava za stipendije ili za subvencioniranje prijevoza) te regulirati status svog zdravstvenog osiguranja.

 

Dodatna pitanja?

Nešto o stvarima koje ovdje nisu navedene možeš saznati na mnogo načina – upitaj svog big siblinga, potraži predstavnike studenata svoje ili više godine studija na svome Odsjeku, pitaj u tajništvu Odsjeka, razgovaraj s profesorima za vrijeme njihovih konzultacija, provjeri oglasnu ploču Odsjeka, pitaj u Info centru ili u Studentskoj službi.
Na početku akademske godine 2015./16. FFZG je organizirao po prvi puta niz radionica za brucoše (kako koristiti Omegu i Studomat, obilasci fakulteta i knjižnice i sl.). Prati mrežne stranice FFZG-a i Orijentacijskog tjedna za više informacija o aktivnostima planiranima za novu akademsku godinu.
Naravno, vrata Kluba studenata anglistike X.a. uvijek će ti biti otvorena i uvijek ćemo ti rado pomoći. ☺

 

Web: xa.ffzg.hr

Instagram: @klubxa

Facebook: facebook.com/klubxa

Twitter: @klubxa

 

Informacije izložene u ovom Vodiču informativnog su (i pomalo zabavnog) karaktera i podložne su promjenama.

Pratite mrežne stranice Filozofskog fakulteta i Odsjeka za anglistiku.

Klub studenata anglistike X.a.